stół drewniany dębowy z litego dębu z toczonymi nogami

Jak pielęgnować drewniane meble? Jak zadbać o stół dębowy?

Drewno z jakiego skonstruowane są nasze stoły jest w pełni naturalne, przez co ma tendencję do wchłaniania wilgoci. Jak zadbać o stół dębowy? Stoły jak i inne meble z drewna dębowego nie powinny być używane w pomieszczeniach o nadmiernej wilgotności. Odpowiednie zabezpieczenie i zaimpregnowanie desek jest w stanie przedłużyć żywotność drewna. W pomieszczeniach ciężko jest zachować stały poziom wilgotności – wtedy drewno dostosowuje się i „pracuje” szukając równowagi. W przypadku dużych wahań, drewno ma tendencję do pękania oraz odkształcania się. Z poniższego artykułu dowiesz się m.in. jak zadbać o stół dębowy.

Występowanie sęków na stołach i innych przedmiotach drewnianych jest naturalne. W zależności od preferencji, możemy dostosować ilość sęków, a nawet zrobić stół niemalże gładki. Do produkcji stołów używamy drewna dębowego, które zalicza się do drzew twardych. Drewno dębowe jest przez to bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie, ale także jest ciężkie. Obróbka drewna to proces długotrwały, przez co czas realizacji zamówień jest dość długi. Dzięki temu oferujemy meble dopracowane, odpowiednio zabezpieczone i solidne w swojej konstrukcji.

Wraz z upływem czasu drewno się starzeje – może wydzielać coraz mniej intensywny zapach, zmieniać barwę czy przebarwiać się od nadmiernego słońca lub wahań wilgoci. Poprzez odpowiednią konserwację, można te procesy znacznie opóźnić.

stół z drewna dębowego

stół z drewna dębowego

Niewskazane warunki do użytkowania i konserwacji drewnianych mebli:

  • Skrajnie duża lub mała wilgotność powietrza. Nie zaleca się przetrzymywać dębowych mebli bezpośrednio na deszczu bądź na zewnątrz w miejscach narażonych na dużą wilgotność. Nadmiernie wysuszone, nasłonecznione bądź mocno ogrzewane pomieszczenia również wpływają na szybszą degradację drewna.
  • Skrajne temperatury. Zarówno zbyt wysokie temperatury (pomieszczenia nasłonecznione, mocno ogrzewane) jak i mróz negatywnie wpływają na zachowanie drewna. Odpowiednie zabezpieczenie drewna może je nieco zabezpieczyć. Nie jest wskazane także kładzenie bezpośrednio na drewnianym blacie gorących naczyń czy napojów.
  • Podczas pielęgnacji mebli drewnianych, prace powinniśmy wykonywać w odpowiednich warunkach pogodowych. Niewskazanym jest impregnowanie drewna podczas deszczu lub w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Nie powinno się również impregnować na bezpośrednim słońcu, tak aby preparat nie wysychał zbyt szybko. Zazwyczaj na olejach, bejcach czy woskach jest zawarta instrukcja obsługi.
  • Przed impregnacją drewna należy je dokładnie oczyścić. Powierzchnie lakierowane lub olejowane muszą być suche, oczyszczone i odkurzone. Podczas przygotowywania drewna do konserwacji, nie należy używać ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić strukturę mebla.
  • Podczas impregnowania drewna należy postępować zgodnie z instrukcją zawartą na preparacie. Najczęściej do odpowiedniego zabezpieczenia, należy nałożyć dwie warstwy, gdzie pierwsza musi się odpowiednio wchłonąć, aby zapobiegać ewentualnym naciekom czy plamom. Należy wybrać preparaty dostosowane do drewna dębowego.
Drewno olejowane – czym się wyróżnia? Jak odpowiednio konserwować meble z litego drewna?

Olejowanie drewna dębowego, chroni je przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi – temperaturami i wilgotnością. Olej do drewna wnika w strukturę i nie tworzy na niej powłoki, zachowując naturalny wzór. Drewniane meble należy regularnie konserwować i co jakiś czas je ponownie olejować – taka operacja nie wymaga szlifowania poprzednich warstw. Na rynku są dostępne zarówno oleje bezbarwne jak i kolorowe, nadające drewnu wybraną przez nas barwę.

Drewno lakierowane – czym się wyróżnia?                                                                                                                  

Lakierowanie drewnianych mebli, podkreśla ich strukturę. Można użyć lakierów zarówno lśniących, nadających połysk jak i matowych. Lakier chroni drewno zabezpieczając przed działaniem czynników zewnętrznych. W przypadku ponownego lakierowania, starą warstwę należy usunąć.

Drewno lakierowane czy olejowane – które wybrać?

Lakier w przeciwieństwie do oleju – nie wnika w strukturę drewna, a jedynie tworzy ochronną powłokę na zewnątrz. Lakier łatwiej utrzymać w czystości. W wypadku ponownej konserwacji drewnianych mebli, olejować możemy bez ścierania poprzedniej warstwy, natomiast przy lakierze musimy zedrzeć wierzchnią warstwę. Drewno olejowane ma nieco większą odporność na temperaturę, stąd w pomieszczeniach ciepłych i nasłonecznionych lepszym wyborem będzie olej. Sposób wykończenia drewna powoduje również różnicę wizualną. Olej wygląda naturalnie, wnika w drewno dając efekt świeżego drewna. Meble olejowane wymagają systematycznej konserwacji. Stół z olejowanym blatem jest nieco mniej gładki od stołu lakierowanego. Najczęściej używamy produktów firmy Sopur.

Stół lakierowany czy olejowany – który jest lepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to też od indywidualnych upodobań. Zarówno jedna jak i druga metoda odpowiednio chroni drewno, lecz w zależności od efektu wizualnego, czy codziennej konserwacji można dostosować odpowiednie wykończenie dla siebie.

stół dębowy z dostawkami

stół dębowy z dostawkami

Jak czyścić drewniany stół? Jakie środki są najlepsze do pielęgnacji drewna?

Jak zadbać o dębowy stół? Przede wszystkim przy czyszczeniu mebli zarówno z drewna dębowego jak i innych rodzajów drewna, nie należy używać dużej ilości wody. Drewniane meble nie lubią dużej wilgoci. Meble z drewna należy czyścić za pomocą bardzo delikatnie zwilżonej, miękkiej ścierki, a następnie przetrzeć ponownie do sucha. Wskazane jest, by przy czyszczeniu mebli dębowych zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, co przyspieszy proces wysychania.

Czym pielęgnować stół olejowany?

Nie należy stosować środków chemicznych, które nie są przeznaczone do pielęgnacji drewna dębowego. Niewskazane jest również używanie środków uniwersalnych. W przypadku specjalnych preparatów, należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Nie polecamy proszków ani mleczek do czyszczenia z drobinkami – mogą zarysować powierzchnię. Brak odpowiedniej pielęgnacji drewna może prowadzić do szybszego zużycia się materiału i może prowadzić do odrzucenia ewentualnej reklamacji.

Jak często czyścić stół z drewnianym blatem?

W przypadku, gdy na drewnie powstanie plama, należy ją jak najszybciej doczyścić, aby nie wniknęła w strukturę drewna. Wszelkie mokre plamy – mogą spowodować przebarwienie drewna.

Zasady bezpieczeństwa i uwagi.

Drewniane stoły z dokładkami mogą mieć ciężkie elementy umieszczone pod blatem, również te bez dostawek cechują się wysoką wagą. Ze względu na dużą wagę drewnianych elementów, należy zachować ostrożność, szczególnie jeśli w otoczeniu stołu przebywają dzieci lub zwierzęta. W pobliżu stołu nie należy używać otwartego ognia, ze względu na łatwopalność materiału.

okrągły stół dębowy

okrągły stół dębowy

Zapraszamy do naszej grupy - TWÓJ DOM I OGRÓD - Inspiracje, projekty, marketplace.

Zapraszamy do naszej grupy – TWÓJ DOM I OGRÓD – Inspiracje, projekty, marketplace.